Kurulum ve Montaj

Kompresör Kurulum ve Montaj

Kompresör kurulumu ve montajı işleminde, dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu bilgileri bilmek, kompresörün çalışırken göstereceği performansını ve kullanım ömrünü uzatacak etkenlerdir. Kompresör kurulum ve montajına başlamadan önce giriş, çıkış ve diğer servis borularının özelliklerini bilmelisiniz. Kompresörün modeli ve çeşidi ne olursa olsun, kurulum ve montaj işlemi kompresörün ömrü için çok önemlidir. Bu noktada Omega Kompresör gibi alanında uzman bir ekiple kompresör kurulum ve montaj işlemlerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 


Kompresör Kurulum Aşamaları


Montaj aşaması dikkatli ve eksiksiz yapılmalıdır. İlk olarak nereye yerleştirileceğine karar verilmelidir. Kompresör için yeterli alan ve hava sirkülasyonu olan bir oda sağlanmalıdır. Kurulum işlemi için deneyimli bir montaj ekibine ihtiyacınız olabilir. Kompresörün montaj ve montaj sonrası gerekli bakımları deneyimli ekiplerce, talimatlar doğrultusunda yapılmalıdır. Kompresörün yerleştirileceği bölge eğimli, pürüzlü veya çok sert olmamalıdır. Kompresör nispeten yumuşak bir altlık üzerine yerleştirilmesi, daha sessiz çalışmasına olanak sağlayacaktır. Gerekli düzen sağlanmadığı takdirde titreşimden kaynaklı şase yapma olasılığı vardır. Bunu kompresörün ayaklarına şase yastıklarını takarak kolayca çözebilirsiniz. Kompresör yerine yerleştirilme işlemi bir kez yapılmalıdır. Daha sonra yerinden oynatılmayacak şekilde montajı yapılır. Kompresörün yerleştirilmesi kadar nakliyesi de çok önemlidir. Kompresör taşıma sırasında sabit kalacak şekilde sıkıca bağlanmalı ve sarsılmamalıdır. Kompresörün nakliye aşaması tamamlandıktan sonra yerine yerleştirilme sırasında, kaldırıp indirme işlemlerinde yatay hareketlerden kaçınılmalıdır.

Kompresör Montaj Aşamaları


Kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra elektrik bağlantılarını yapabilirsiniz. Kompresör tipine göre uygun şemaya uyarak kablo bağlantıları yapılır. Şemanın belirttiği direktifler dışında farklı bir elektrik bağlantısı kullanılmamalıdır. Bu büyük tehlike arz etmektedir. Kompresörde geri dönülemez hasarlara yol açabilir. Kompresör borularını yerleştirme işlemi sırasında, dikkat edilmesi gereken birkaç önemli unsur vardır. İlk olarak bir boruyu sökmeden önce içindeki gazı tamamen boşaltmalısınız. Yeni bir boru bağlantısı yapma işlemi sırasında, boruların ki ucunun da temiz ve kapalı olmasına dikkat edilmeli. Boruların içinde herhangi bir katı pislik, parça ve herhangi bir malzeme girmesine dikkat edilmelidir. Soğutma sistemi montajını yaparken dikkat edilecek hususlarda vardır. En önemlisi, nokta kaynak alevinin boruların birleşim yerleri ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Kompresörün her türlü lehim işleminde, gümüş lehim teli kullanılmalıdır.

Kompresör Kurulum ve Montajı Sırasında Bilinmesi Gerekenler


Kompresörün yerleştirildiği oda toz içermemeli ve sıcaklığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Havayı kirletebilecek diğer makinelerden uzak tutulmalıdır. Ekipman ve donanımların yerleştirilmesi işlemleri, işlevleri açısından çok önemlidir. Deneyimli ekiplerin ve kurulum şeması dışında farklı bir yerleştirme yapmayınız. Kompresör ve gerekli ekipmanların yerleştirilmesi tamamlandığında, boru döşeme ve diğer bağlantıları yapmaya sıra gelir. Bu kısım çoğu zaman müşterinin sorumluluğundadır. Kullanılan borularda, 16 bar basınca dayanacak galvanize borular kullanılmalıdır. Su kapanı ile tank arasında kesinlikle manuel vana kullanılmalıdır. Kesinlikle tek taraflı vana kullanılmamalıdır. Aksi taktirde basınç bilgisine ulaşılamaz. Kompresörün elektrik bağlantıları içinde gerekli kablolar temin edilmelidir. Farklı mesafeler için, farklı amperlere dayanacak kablolar kullanılmalıdır.

Kompresör Kurulumu ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler


  • - Kompresör için özel bir oda hazırlanmalıdır.
  • - Oda sıcaklığı en fazla 35 derece olmalıdır.
  •  - Servis, temizlik ve bakım gibi işlemler için kompresör etrafında gerekli mesafe bırakılmalıdır. (1,5 m)
  • -  Topraklaması mutlaka yapılmalıdır, natür hattı topraklama değildir.
  • -  Kompresörün üst kısmı ile tavan arasındaki mesafe en az 1,5 m olmalıdır.
  • -  Kurutucu ile kompresörün arasında 1,5 m mesafe bırakılmalıdır.
  • -  Sıcaklığa uygun bir kurutucu kullanılmalıdır.
  • -  Kurutucunun etrafında en az 1 m servisin çalışabilmesi için mesafe bırakılmalıdır.
  • -  Hava tankları ve kompresörler 1475 sayılı iş kanununa göre basınçlı kaplar mevzuatı iç tüzüğüne uygun olmalıdır. Ayrıca ortam içerisinde güvenlik önlemleri alınmalıdır.
  • -  Hat filtreleri ve hava tankının içinde biriken su düzenli olarak boşaltılmalıdır.

Omega Kompresör’ün alanında uzman ekipleri, montaj ve kurulum safhalarında dikkat edilmesi gereken tüm noktalarda hassasiyet göstermektedir. Bu sayede kaliteli işçilik ve malzemeleriyle müşterilerine uzun ömürlü sorunsuz bir kullanım vaat etmektedir.


WhatsApp Telefon